DP-27 Děktarjev
Díl třetí: DP-27

Lehký kulomet DP-27 (Děkťarev – pěchotnyij) společně s britským Brenem a německým MG-34, patří mezi nejznámější a nejslavnější kulomety 2. světové války. Pro svůj talířový zásobník bývá také někdy nazýván "gramofon". Velmi dobré zpracování (tento exemplář nese rok výroby 1940) a také kvalitní povrchová úprava ho přeci jen odlišuje od později za války vyráběných kusů. Jeho konstruktér V. A. Děkťarev ho zkonstruoval v roce 1926 a o rok později byl zaveden do výzbroje R. K. K. A.(dělnicko-rolnická rudá armáda). V době vypuknutí 2. světové války jich bylo ve výzbroji 170 tisíc kusů a v průběhu války jich přibylo dalších 660 tisíc kusů.

Kulomet má velmi jednoduchou konstrukci. Automatika pracuje na principu odběru prachových plynů z vývrtu hlavně. Uzamčení je řešeno pomocí dvou bočních desek zapadajících do těla závěru. Hlaveň má 4 pravotočivé drážky a na jejím konci je našroubován kryt výšlehu plamene. Pro regulaci zpětných plynů je možnost zvolit 3 polohy (označené 2,5; 3; 4) na regulátoru průchodu plynu. Pojistka je umístěna za lučíkem spouště bez jejíž promáčknutí nedojde k vypuštění závěru. Sektorová mířidla mají rozsah 100 – 1500 metrů, muška je stavitelná. Na opláštění hlavně jsou, pomocí objímky, uchyceny sklápěcí nožičky, zde ještě ranného provedení. Talířový zásobník má kapacitu 47 nábojů. Součástí zbraně je nosný popruh, ale také nářadí, čištění a olejnička, která je umístěná v pažbě. Nepříliš známá a rozšířená je "nabíječka", která značně usnadňuje a urychluje nabíjení. "Sumky" pro zásobníky byly zhotoveny jak z plechu, tak i v látkovém provedení.

Základní rozborka se provádí následovně:
1. Natáhneme závěr, stiskneme tlačítko na levé straně pod krytkou zásobníkové šachty a pootočíme hlavní o 90 stupňů doleva, poté ji vyjmeme.2. Vypustíme závěr a na pravé straně pod hledím vyšroubujeme a vyjmeme páčku, poté oddělíme úchopovou část (sklopením směrem dolů).3. Na levé straně na konci krycího opláštění hlavně je krycí trubice pro píst, na němž je páčka, kterou stiskem odtlačíme dopředu a pootočíme o 90 stupňů směrem dolů. Vysunutím směrem vzad vyjmeme celou závěrovou část.

Kulomet je velmi jednoduchý a spolehlivý. Nabíjení pomocí talířového zásobníku je bezproblémové, ale je důležité při plnění dbát na pečlivé zasunutí náboje. Výměna talířů je rychlá a s pomocí zkušeného nabíječe můžete vést palbu takřka nepřetržitě. Očko pro uchopení při plnění zásobníku (bez použití nabíječky) může nabíječ také využít pro vizuální kontrolu zbývající munice a umožní mu tedy pružně reagovat na výměnu zásobníku. Výměna samotná trvá cca 5 sekund. Úchop kulometu je pohodlný, nijak se nemusíte přizpůsobovat. Nožičky mají široký rozchod a kulomet je tedy při střelbě stabilní. Mířidla jsou přehledná a jasně čitilná.

Nakonec bych zmínil základní technické parametry zbraně:
ráže 7,62 x 54 R
délka 1.272 mm
délka hlavně 605 mm
hmotnost /s náboji 8,5 kg / 9,6 kg
režim střelby pouze dávkou
rychlost střelby 600 ran za minutu
úsťová rychlost 825 m / s
bojová rychlost střelby 250 ran za minutu
kapacita zásobníku 47 nábojů.

Ve čtvrtém díle se budu věnovat samopalu MP-38.