Feldgendarmerie - Německé polní četnictvo
Velice zajímavá fotografie z polního tažení roku 1940. Odpočívající němečtí vojáci přihlížejí eskortě zajatců. Povšimněte si především : 1. Polní četník v hodnosti Unteroffizier nemá mimo "ringkragenu" zavěšeného na krku, na polní uniformě M 36 žádné označení polního četnictva. 2. ochrané plátěné obaly na standardních motocyklových kožených brašnách. 3. Rozhodně velmi nestardardní ochraný padací rám na motoru jeho motocyklu BMW R 12. 4. Předpisově umístěné plynové masky s protichemickou pláštěnkou (pro motocyklové jednotky). 5. Na předním blatníku standardně používané dodatečné značení WH (bílou barvou) často na rekvírovaných motocyklech německé armády.

Německá armáda v období 2. světové války disponovala několika různými bezpečnostními složkami, jednou z nich byla vojenské policie. Ze samotného názvu je patrné, že se jedná o "polní policii". Tyto jednotky, vojáci žádné armády neměli v oblibě. V každé armádě však musí být udržována disciplína a pořádek a to mimo jiné měly na starost v německé armádě jednotky Feldgendarmerie.
Při "anšlusu" Rakouska byly poprvé v období třetí říše tyto jednotky v omezeném počtu zavedeny. Následně sice došlo ke zrušení, nicméně od roku 1939 byly tyto jednotky oficiálně formovány. Když Wehrmacht v září 1939 mobilizoval, měl k dispozici cca 8.000 členů, kteří pocházeli především z řad civilní policie. Tomu také odpovídal jejich vzhled, v počátcích tedy " nosili" svoje původní uniformy, později již samozřejmě tyto jednotky začaly fasovat armádní uniformu model 36 či model 40.

Nárameníky nesly přidělenou barvu zbraně pro polní četnictvo a tou byla oranžová. Ty byly tedy připevňovány i na již zmíněné "civilní" předválečné uniformy. V těchto počátcích byl příslušník polní policie označen zelenou rukávovou páskou na levém nadloktí. Nesla žlutou či oranžovou barvou vytkán nápis "Feldgendarmerie" a bylo vyrobeno několik drobně vzájemně se lišících provedení. Klasické "četnické" rukávové ošití totiž ještě nebylo k dispozici. To později sestávalo z manžetové rukávové pásky, kde na hnědém podkladu byl bílou nití vyšit nápis "Feldgendarmerie" (důstojnické provedení však bylo vyšíváno šedo-stříbřitou nití). Nad loktem levé ruky byla umístěna nášivka oranžové barvy s černě vyšitou orlicí, která nese v drápech svastiku po obvodu lemovanou věnci (důstojnická varianta je na zeleném podkladu a niť je opět šedo-stříbrná). To se však začalo objevovat až v průběhu roku 1939, takže následně mohl mít příslušník polní policie v podstatě tři varianty ústroje. A to původní předválečnou policejní uniformu doplněnou armádními nárameníky model 36 se zelenou rukávovou páskou. Armádní uniformu mod.36 rovněž s rukávovou páskou a konečně již standardní armádní uniformu s našitým ošitím pro polní četnictvo, tam se již logicky rukávová páska nenosila.

V létě roku 1940 byl zaveden tento standard a byl v platnosti až do jara 1944, kdy bylo rozkazem ze dne 19.3. 1944 nařízeno odstranit toto rukávové ošití. Jednalo se o opatření, které mělo pomoci v případě zajetí utajit příslušnost k těmto jednotkám. Protože příslušníci polní policie byli nositeli strategických informací, byli v případě zajetí pro nepřítele "žádaným zbožím". Jako zajímavost ještě uvedu, že v osobních vojenských dokladech byla odnímatelně vložena právě část o příslušnosti k "polní policii" a další tajné údaje, kterých bylo možné se rychle zbavit.
Hlavním a typickým znakem příslušníků "polní policie" byl "Ringkragen". Což byl prsní štít tvaru půlměsíce, který byl zavěšen na řetězu o 42 článcích kolem krku. Nesl orlici se svastikou v drápech a pod ní na svitku nápis "Feldgendarmerie". Orlice, nápis a upínací nýty v rozích byly natřeny žlutou fosforeskující barvou a při osvícení v noci tyto prvky svítily. Zde poznamenám, že u jednotek Luftwaffe či SS, které disponovaly vlastními policejními složkami se "Ringkrageny" právě dle dané složky v symbolech lišily.
Jelikož feldgendarmerie tzv. druhosledové jednotky, nebyly logicky přednostně vybavovány tím nejlepším a nejmodernějším vybavením. Lze proto běžně na dobových fotografiích spatřit tyto vojáky na konci války např. v uniformě model 36, 40 či v jejich různých kombinacích, totéž se týká výzbroje. Nejmodernější zbraně logicky "putovaly" k elitním frontovým jednotkám. Často je proto k vidění u polního četnictva např. výzbroj v podobě MP 28 Bergmann, opakovací pušky cizích proviencí apod.
Ke standardnímu vybavení patřilo pouzdro na mapy, ruční svítilna. Také však např. zastavovací terč, protože k činostem polní policie patřila i organizace a řízení dopravy. Příslušník polního četnictva také disponoval různými pověřujícími listinami nutnými k výkonu jeho služby. Pokud byl ve službě, měl značné pravomoce a každý příslušník německé branné moci byl povinen řídit se jeho rozkazy.

Na rozdíl od klasických jednotek také mohl řadový příslušník polní policie nosit ve službě i krátkou služební zbraň, tedy pistoli, pokud to jeho velitel uznal za vhodné, potom ji mohl voják "nafasovat", po ukončení služby ji však odevzdával. Určitou vzláštností je rovněž to, že u jednotek polního četnictva převládala poddůstojnická hodnost nad vojáky. To bylo způsobeno tím, že každý kvalifikovaný příslušník Feldgendarmerie musel absolvovat školu polního četnictva, po jejímž dokončení byl povýšen a mohl nastoupit k jednotce do služby. Nejnižší hodností byl "feldgendarme", tedy vojín (povětšinou to byli řidiči automobilů a podobný pomocný personál), u hodností byla používána přípona např. "Feldwebel der Feldgendarmerie"atd.

Na východní frontě však německá armáda musela od roku 1942 čelit stále častějším a sílícím partizánským skupinám, proto bylo běžné, že na "výpomoc" přicházeli i příslušníci jiných složek, kteří byli "dočasně" včleněni k těmto složkám po dobu nezbytně nutnou. Nosili na rukávu již zmíněnou zelenou pásku s nápisem Feldgendarmerie. K jednotkám, které úzce spolupracovaly s polním četnictvem, patřily také jednotky dopravní kontroly, byly zřízeny při západním polním tažení v roce 1940 pro nutnost řídit a usměrňovat dopravu. Nosily stejné, tedy oranžově lemované nárameníky, byly však polnímu četnictvu podřízeny. Běžně působily v kombinovaných skupinách, poznat se daly podle rukávové pásky nošené na levém předloktí, měla růžovou (solomon) barvu a černě vyšitý nápis "Verkehrs-Aufsicht".

Hlavní náplní práce příslušníků polní policie bylo povětšinou následující:
1. Vojenská pořádková služba- Udržování disciplíny a pořádku, převzetí vězňů a jejich následné zajištění, dále vyšetřování trestních činů vojáků, zajištění dezertérů, ale i kontroly civilního obyvatelstva na okupovaném území.
2. Dopravní služba- Zajištění komunikačních uzlů, regulace a řízení dopravy, zajištění bezpečnosti na komunikacích.
3. Bezpečnostní služba- Boj proti vnitřnímu nepříteli třetí říše, jakožto případná spolupráce s ostatními bezpečnostními jednotkami, zajištění bezpečnosti strategických objektů.
Největší jednotkou polního četnictva byl Abteilung, ten byl přidělen k polní armádě a obvykle disponoval třemi rotami, každá měla přibližně 116 mužů. Menší jednotkou byl Trupp. Ten působil nezávisle na Abteilungu a byl přidělen k jednotlivým divizím. Mohl být dle specifikace dělen na trupp a,b,c,d.
Trupp a - disponoval 33 muži. Sestával z 2 důstojníků,21 poddůstojníků a 10 vojáků.
Trupp b - (motorizovaný) měl celkem 64 mužů 3 důstojníci 41 poddůstojníků a 20 vojáků.
Trupp c, d - (částečně motorizovaný) měl 33/27 mužů tedy 1 důstojník, 25 poddůstojníků a 7 vojáků respektive 1, 20, 6.
Nejmenší jednotkou byla Gruppe, což je specifická jednotka o velikosti části jedné čety. V případě polního četnictva se skládala z 1 důstojníka, 3 poddůstojníků a 3 mužů.
Tady je jedna pěkná fotka příslušníka Feldgendarmerie na "rekvírovaném" německém motocyklu Triumph S - 350 (Triumph Werk Norimberk).
Povšimněte si :
1. nárameníkové hodnosti ( pásku na ní)
2. Ringkragenu
3. Orlice, ošití polní policie
4. Rukávové hodnosti Oberschutze
5. Rukávové (manžetové) pásky s ošitím polního četnictva
6.Taktického značení na motocyklu (četa polní policie, motorizovaná)
7.Třmenů na botách, upevňující je k noze proti nechtěnému vyzutí.

Na těchto fotografiích je Obergefreiter der Felgendarmerie ve službě na jaře roku 1942, má oblečenu polní uniformu sestávající ze saka M 36 a kalhot M 40. Na hlavě nese ocelovou přilbu mod. 35, na krku má zavěšený "Ringkragen", což je neklamný důkaz, že je ve službě. Pouzdro s plynovou maskou a ochrannou proti chemickou pláštěnkou má zavěšeno kolem krku, což bylo předpisem povoleno pro motocyklové jednotky. Na levém rukávu můžeme vidět komletní "četnické ošití" a hodnost "Obergefreiter". Na opasku nese pouzdro na doklady a mapy, bajonet a sumku s 30 náboji pro opakovací pušku Mauser K-98k, kterou nese zavěšenou přes pravé rameno. Další běžnou výstroj vojáků Wehrmachtu ve službě příslušník polního četnictva běžně nenosil. Na nohou má pochodové boty na kterých jsou připevněny sice nepředpisové ale často využívané "třmeny" které zabraňovaly nechtěnému vyzutí bot. Často je využívaly především příslušníci motocyklových jednotek.
